Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Rewitalizacja rynku konsumenckiego
Steiermark, Austria
Szczegóły projektu:
Rok zakończenia: 2023
Kraj: Austria
Obszary zastosowania: Ściany, stropy
Zastosowane produkty:
W Steiermark przestarzały rynek konsumencki zostaje zastąpiony nowoczesnym budynkiem. Inteligentne planowanie pozwoliło na utrzymanie funkcjonowania starego sklepu podczas prac budowlanych. Nowy sklep obejmuje powierzchnię handlową 3500 m², liczne pomieszczenia pomocnicze i biurowe oraz parking.
Nowoczesna forma nowego budynku charakteryzuje się swobodną linią dachu, która elegancko zakrzywia się wokół wewnętrznej struktury budynku i rozciąga się bocznie do podłoża. Duża zakrzywiona szklana fasada podkreśla w ten sposób przyciągający wzrok front wejściowy. Projekt kładzie duży nacisk na zrównoważony rozwój, obejmując do 80 drzew, liczne krzewy i 4500 m² terenów zielonych, układarki do trawy w celu rozszerzenia obszarów przesiąkania oraz system fotowoltaiczny na dachu do zasilania energią.
Stół szalunkowy jako centralne rozwiązanie szalunkowe
Szczególna cecha projektu budowlanego wymagała, aby cały sufit spoczywał wyłącznie na słupach pod nim. Ponieważ z powodu tego wymogu nie było ścian do bocznego mocowania deskowania sufitowego, rozwiązaniem był stolik szalunkowy DEKplus firmy RINGER. Dzięki temu systemowi podpory stropowe łączone są nad głowicą DEKplus prawie bez luzu. W ten sposób powstaje połączenie, które nadaje każdemu pojedynczemu elementowi wyjątkowo stabilną pozycję.
Ponadto DEKplus umożliwia znacznie szybszy i bardziej wydajny montaż w porównaniu z konwencjonalnymi systemami Flex. Ze względu na znaczną wysokość pomieszczenia wynoszącą 4,73 m pojawiły się podpory stropowe o maksymalnej wysokości 5,5 m.
Sprytny demontaż DEKplus z wózkiem wysokiego podnoszenia RINGER
Głównym wyzwaniem przy planowaniu było rozważenie jak najinteligentniejszego i oszczędzającego czas demontażu. Ze względu na ograniczoną przestrzeń szczególną uwagę zwrócono na korytarz rozbiórki DEKplus. Począwszy od tego korytarza, zaplanowano następnie całą dalszą powierzchnię stropu.
Do demontażu deskowania wykorzystano również specjalny wózek wysokiego podnoszenia RINGER. Ponieważ ten pojazd może również poruszać się poprzecznie, możliwe jest nawet poprzeczne przesuwanie stolików.
Kompatybilne szalunki dla maksymalnej elastyczności
Centralne deskowanie DEKplus w piwnicy zostało wykonane za pomocą 23 szt. dużych elementów (540*225cm) o łącznej powierzchni 280m². Wokół DEKplus i do wgłębień na słupach połączono mniejsze elementy AluDEK w różnych rozmiarach (135*135cm, 135*90cm).
Wszystkie trzy systemy mają identyczną wysokość konstrukcyjną i są w 100% kompatybilne, co zapewnia maksymalną elastyczność. Mniejsze pozostałe powierzchnie zostały wyrównane szynami AluDEK oraz płytami szalunkowymi. Całą górną kondygnację wykonano również w dużej mierze deskowaniem Aludek.
Do betonowania płyt ściennych na dużą skalę wykorzystano 450m² szalunków Stal Master. Stalowe szalunki dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów paneli i składają się m. in. ze stabilnej wymiarowo, odpornej na skręcanie i ocynkowanej ogniowo ramy profilowej. Łączy to w sobie ekstremalną nośność do 80 kN/m² nacisku betonu z dużą elastycznością. Elementy prefabrykowane zabezpieczono za pomocą podpór pionujących RINGER.
Dzięki inteligentnemu planowaniu i zastosowaniu wydajnych rozwiązań szalunkowych udało się zaoszczędzić łącznie 3 dni robocze w porównaniu z tradycyjnymi systemami.